Krajina po bitvě
Toto je pokracovani blogu laengsfelds.blogspot.com/2026/03/provetravani ktery byl jiz prilis dlouhy, coz mi google pri editaci daval najevo :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25. cervna. "Renomovany" pravnik" "civilizovana zeme" a podobna - cim dal vic bezobsazna - slova. Jen houst a vetsi kapky - tahle kauza jen dale prispeje k zesmesneni tehle "pravdy a lasky" - co se nam stale snazi vladnout a nerespektovat vysledek poslednich voleb novinky.cz/kysela-v-civilizovane-zemi-by-macinka-za-slova-o-ustavnim-puci-uz-ministrem-nebyl A panoptikum "pravdy a lasky" na prazskem hrade dale kulminuje lidovky.cz/nazory/knihovna-vaclava-havla-putin-trump-babis-sedlacek-kocab
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pry to nejsou nacisti. Ono ale staci si chrolologicky usporadat v clanku uvedene udaje z "hrdinne" historie tehle jednotky novinky.cz/zacala-pomsta-za-mariupol-pluk-azov-utoci-na-sve-mesto "Jejich" mesto uz to ale ocividne nikdy nebude, to se spis Kyjev, Moskva - ale i Praha a Londyn promeni v ruiny, bude li Zapad stale takto stvat Ukrajinu a celou Evropu do boje - do posledniho Ukrajince. Kdyby to aspon bylo jen do posledniho Azovaka - tak by se asi dalo souhlasit s tim, ze tohle uz asi je jediny dohledny zpusob ukonceni te valky ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Macinkovi drzim palce! Takoveho politika jsme tady jeste nemeli! (coz to minim jako pochvalu) Skvela hra se slovy - a o jakem jinem politickem nastroji ten slavny "ustavni soud" je... novinky.cz/clanek/domaci-prezident-v-cele-delegace-na-summit-nato-nebude-rika-znovu-macinka „Usnesení vlády je jasné a Ústavní soud nás neodsoudil k tomu, aby byl vůdcem delegace, ale aby byl členem delegace,“ dodal ministr
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Uff tohle je cteni.... novinky.cz/devadesat-sest-ran-nozem-matka-na-kolinsku-po-tridnich-schuzkach-brutalne-ubodala-dceru-dostala-18-let Jaky ma smysl k tomuhle jeste pridavat drakonicky trest pro tu matku...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A k tomu ukazka lidove tvorivosti. Dodatek: A jak tam soudruh rozvedcik president pojede? Muze i na motorce, hlavne si sebou vzit teleobjektiv novinky.cz/asi-chteji-pavla-nechat-za-dvermi-jak-to-bude-vypadat-na-summitu-nato
25. cervna. Jeden davny (pry) americky vtip, pridal jsem k nemu jedno slovo, hadejte jake: "Jaky je rozdil mezi prejetym skunkem a prejetym (ustavnim) pravnikem? Pred tim prejetym skunkem jsou videt stopy brzdne drahy..."
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Schwerer Gustav aneb Car puska na nemecky zpusob. Jak to bylo pred 84 lety u Sevastopolu https://qr.ae/pFHvry V tento den roku 1942 vystřelili Němci největší dělostřelecký granát v historii válčení. Vážil sedm tun. Dělo se jmenovalo Schwerer Gustav, „Těžký Gustav“, a bylo to to nejšílenější zařízení, jaké Wehrmacht kdy sestrojil. Bylo dlouhé 47 metrů. Vážilo 1 350 tun. Vystřelovalo 800milimetrový granát, jehož průměr v hlavni činil dva a půl stopy. Jen k podepření jeho rámu byly zapotřebí dvě paralelní železniční koleje. Jeho instalace na tyto koleje trvala čtyři dny a vyžadovala 250 mužů. K jeho obsluze bylo zapotřebí 2 500 členů podpůrného personálu, včetně specializovaných protiletadlových jednotek a celého praporu stráží. Hitler nařídil jeho stavbu v roce 1937, aby prolomil Maginotovu linii. Než bylo hotovo, Maginotova linie již byla obcházena a Francie padla. Hitler se proto rozhodl použít ho místo toho na Sevastopol. Sevastopol byla sovětská pevnost u Černého moře na Krymu. Byla obléhána již 250 dní. Obránci se stáhli do betonových bunkrů a námořních dělostřeleckých postavení, která v 50. letech 19. století vyrazilo z masivního vápence carské ruské námořnictvo. Některé z bunkrů se nacházely sto stop pod zemí. Erich von Manstein, velitel německé 11. armády, neměl k dispozici dostatek pěchoty, aby mohl Sevastopol dobýt útokem. Proto 2. června zahájil největší soustředěný dělostřelecký útok v historii válčení. Na frontě dlouhé 22 mil soustředil více než 600 děl. Nasadil dva 600mm samohybné obléhací minomety s názvy Thor a Odin, z nichž každý vystřeloval granát delší než je výška člověka. Nasadil také 420mm minomet Gamma, který byl vyroben pro císaře v roce 1912 a pro tuto příležitost znovu uveden do služby. A ve speciálně vybudovaném železničním zářezu východně od města, na jeho dvojkolejné trati, vystřelil Schwerer Gustav svůj první granát v 5:35 ráno. Granát urazil ve vzduchu 47 kilometrů a explodoval u sovětského muničního skladu zvaného Bílý útes. Sovětští inženýři vybudovali tento sklad 30 metrů hluboko v pevné skále pod zálivem Severnaja a věřili, že je nezničitelný. Gustav vystřelil na „Bílý útes“ v průběhu dne devět granátů. Devátý pronikl skálou a sklad vybuchl. Sovětské přeživší popisovali sloup dýmu a skal vysoký čtyři tisíce stop a celý sevastopolský přístav, který se zvedal a klesal jako příliv. Samotný záliv se otřásal po dobu deseti minut. Během pětidenního bombardování, které začalo 2. června, bylo na Sevastopol vystřeleno více než 42 000 granátů. Gustav vystřelil v průběhu dne na Bílý útes devět granátů. Devátý pronikl do skály a odpálil muniční sklad. Sovětsti přeživší popsali sloup dýmu a kamení vysoký čtyři tisíce stop a celý sevastopolský přístav, který se zvedal a klesal jako příliv. Samotná zátoka se třásla po dobu deseti minut. Během pětidenního bombardování, které začalo 2. června, bylo na Sevastopol vystřeleno více než 42 000 granátů. Německý pozemní útok 7. června vkročil do města, kde byla většina obránců pohřbena zaživa ve svých vlastních betonových krytech. Když Sevastopol nakonec 4. července padl, Sověti ztratili 95 000 zajatých mužů a pozemní složka Černomořské flotily byla zničena. Schwerer Gustav vystřelil 48 granátů během své jediné úspěšné operace za celou válku. Byl rozebrán, přesunut na sever a v boji již nikdy nevystřelil. Němci zničili to, co z něj zbylo, v lese poblíž Auerbachu v dubnu 1945, aby se nedostal do rukou Američanů. Zůstává největším dělostřeleckým systémem, jaký byl kdy použit v boji. A pravděpodobně jím vždy zůstane.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24. cervna. Stoji za to si precist toho dnesniho vlka vlkovobloguje.wordpress.com/evropske-hodnoty-v-praxi-ocima-obycejneho-ukrajince Více a detailně o tom v dnešním paralelním článku Kosy, který je převzatý z Weltu! Když ty dva texty postavíte vedle sebe, pak teprve zjistíte rozsah pokrytectví, nepřetržité propagandistické masáže a drzého bezobsažného lhaní současných evropských papalášských elit!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pterodaktylus nad Letnou parlamentnilisty.cz/Proboha-co-to-je-Sidlo-a-Sedlacek-natocili-video-Lide-se-zhrozili aneb Jindrich Sidlo a Tomas Sedlacek v akci. P.S. Abych byl uprimny, me se to docela libi. je to aspon sranda, ten original s Kubiskou se dal tolerovat v zari 1969 pak uz to byla jen opakovana trapnost a kyc
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23. cervna. Tahle zeme mit atomove zbrane, to by bylo opravdu o strach. Snad uz konecne ty banderovce nekdo silnejsi zpacifikuje. Nadeji je i to, ze uz ani Polaci nechteji, aby je ukrajinsti naciste svym vojenskym ale i hospodarskym (cernozem) vlivem v Evrope prevalcovali novinky.cz/vypadnete-z-naseho-uzemi-nez-bude-pozde-varoval-ukrajinsky-velvyslanec-pri-osn-rusko
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak se sasek (opravuji: blbec, ne sasek - sasek totiz neni nadavka, saskovstvi byva v autoritativne fungujicich spolecnostech casto jedinou metodou, jak relativne decentne vyjadrit nesouhlas a jiny nazor) stal kralem. Opravuji, presidentem novinky.cz/clanek/domaci-prezident-pavel-podal-k-ustavnim-soudu-kompetencni-zalobu Ja jsem (poznamka I.L.) i obecne tedy spis pravnim nihilistou... a neumim ten svuj postoj vyjadrit tak trefne a kultivovane, jako to cinil Karel Kryl. Kazdopadne ale drzim Macinkovi palce. At toho fesackeho blba, v mladi cviceneho na komunistickeho rozvedcika, pozdeji generala NATO a dnes amaterskeho fotografa producirujiciho se s motorkou a teleobjektivem pred novinari - a ty loutkovodice kolem neho - nalezite osviti poradne ostrym svetlem. Nekdy je proste nutne neco rozbit - zde tedy uctu k urcitym udajne ctihodnym institucim - pokud se ma obnovit jakasi elementarni duvera k politice a jejim predstavitelum
------------------------------------------------------------------------------
22. cervna. Za co dnes muzete dostat nekolik let vezeni novinky.cz/za-symboly-z-na-pickupu-hrozi-muzi-par-let-ve-vezeni je ale pravda, ze za Hitlera tohle bylo jeste prisnejsi. Za poslouchani zahranicniho rozhlasu byl tehdy trest smrti. To dnesni doba je vuci takovymto zlocinum mnohem liberalnejsi a tolerantnejsi. Mnohem tolerantnejsi byl uz i bolsevik, za poslech zahranicniho rozhlasu netrestal na hrdle, pouze se snazil to vysilani rusit.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------
K vcerejsimu vyroci jeste tenhle clanek Novinek. Sovetsky svaz prinesl v te valce strasne obeti a jen diky jeho vitezstvi mohla byt obnovena i Ceskoslovenska republika. Tohle je myslim to zakladni historicke pouceni, at uz se nam nelibi leccos z doby vlady rezimu "bolsevika" co tady pak vladnul 44 let pote. (Pote, co Hitler zuzil historickou volbu tohoto naroda na pouze dve alternativy: Bud ja, nebo ten zaostaly bolsevik z vychodu.) Tohleto zakladni historicke pouceni chapal i Edvard Benes. No a byt ruskym patriotem (skoro kazdy obcan byvaleho SSSR ma v davnem pribuzenstvu mrtve vojaky nebo i civily zabite temi loupezivymi, vrazdicimi evropskymi nadlidmi) a precist si prevladajici vetsinu komentaru k vyse uvedenemu clanku - tak dostanu fakt vztek a mozna si i pomyslim, ze jednim z prvoradych cilu taktickych jadernych uderu v blizici se 3. svetove valce by melo byt i obyvatelstvo tehle kdysi vlezle pratelske a usluzne, nyni cim dal vice nepratelske zeme ktera pilne vyrabela pro wehrmacht kvalitni zbrane jeste v prvnich dnech kvetna roku 1945. Coz bylo viteznou ruskou stranou milostive na 80 let zapomenuto - ale opet se to otvira tim, jak se ukazuje prava povaha toho lokajskeho a zradneho, kdysi udajne "bratrskeho", totalne nevdecneho, zbaveneho jakekoliv historicke pameti a zbabeleho naroda...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22. cervna. Palacký a jeho odkaz po 180 letech. Konkretne - jake budou dusledky opet nove vznikajiciho soupereni Polsko versus Ukrajina. Co preferujete - otazku klade I.L. (a jeho preference jsou snad jasne...) - aby Cesku v budoucnu vladlo (krome hlavnich svetovych mocnosti USA a Ciny v pozadi) Nemecko, Rusko, EU, Ukrajina ci Polsko? (Slovaci mohou do takoveho seznamu pridat i Madarsko) Moznou odpoved dava Palackeho davny argument "Kdyby nebylo Rakouska, tak bychom ho museli znovu utvorit " Tohle souvisi i s novou otazkou, kdo se ted vlastne stane hegemonem "stredovychodni Evropy". Zda to bude Polsko - nebo Ukrajina ;) Tahle otazka je v pozadi i aktualne probihajiciho sporu mezi Varsavou a Kyjevem ohledne banderovskeho dedictvi Ukrajiny, pise strana.today/pojavilas-ofitsialnaja-reaktsija-varshavy-na-vozvrat-zelenskim-ordena Takto odpověděla ministryně kanceláře polského prezidenta Agnieszka Endżaková Vladimíru Zelenskému na jeho výtku, že Varšava neodebrala řády některým politickým osobnostem z minulosti.
„Řád Bílého orla je symbolem vděčnosti Polské republiky a nejvyšším vyznamenáním udělovaným výjimečným osobnostem, které chovají k zemi zvláštní náklonnost a ctí její hodnoty. Mezi vyznamenanými jsou svatý Jan Pavel II., generálové Vladislav Anders a Stanislav Maček, kapitán Vitold Pilecký, premiér Jan Olševský a disident Andrzej Pochoebut. A samozřejmě také četní cizinci, včetně státních činitelů. Prezident Zelenskyj zmínil Benita Mussoliniho, Kateřinu II. a Gerharda Schrödera, kterým toto vyznamenání nebylo odebráno. První dva již dávno zemřeli a Polsko tento řád posmrtně nezrušuje. Bývalý německý kancléř přitom nikdy neurazil polský národ tak otevřeně jako ukrajinský prezident, ačkoli jeho činnost na podporu Putinova Ruska by měla být odsouzena jako škodlivá pro Polsko i Evropu. Za Schröderovy vlády nebyl v Německu postaven ani jeden pomník Hitlerovi či Himmlerovi. Žádná jednotka Bundeswehru nebyla pojmenována na počest hrdinů SS,“ napsala. Doplnila, že „k urážce spojené s pojmenováním ukrajinské vojenské jednotky po hrdinech UPA“ přidal Zelenskyj ještě jednu, když „vrátil vyznamenání kurýrem“.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kdo je/bude šéfem ve východním regionu? O příčinách zhoršení vztahů mezi Polskem a Ukrajinou strana.today/prichiny-obostrenija-otnoshenij-mezhdu-ukrainoj-i-polshej Od pátku došlo k prudkému eskalaci napětí ve vztazích mezi Kyjevem a Varšavou. Polský prezident Karol Navrotský, jak slíbil, zbavil ukrajinského prezidenta Zelenského nejvyššího státního vyznamenání – Řádu Bílého orla. Zelenský na to reagoval tím, že tento řád poslal zpět do Varšavy. Řádu se vzdali také všichni bývalí ukrajinští prezidenti, kteří jej obdrželi. Ukrajinský ministr zahraničí Andrej Sibiga prohlásil, že Kyjev již nebude nechat nepřátelské kroky Varšavy bez odezvy. „Žádný prezident jiného státu nám již nebude diktovat naši historii. Budeme na všechny kroky reagovat stejným způsobem, zejména pokud budou tyto kroky nepřátelské a pohrdavé vůči naší zemi. Doba přehlížení skončila,“ prohlásil Sibiga. Formální důvod, který vedl ke skandálu, je dobře známý. Jedná se o to, že Zelenskyj pojmenoval jednu z jednotek ukrajinských ozbrojených sil „hrdinové UPA“. UPA je ve Varšavě považována za organizaci odpovědnou za genocidu Poláků během volynského masakru v roce 1943, a proto polský prezident Navrotský požadoval zrušení tohoto rozhodnutí. V tom ho podpořil dokonce i jeho politický oponent – premiér Donald Tusk. Zelenskyj to odmítl, načež byl o vyznamenání připraven. Komentátoři v současné době zpravidla redukují tento konflikt téměř výlučně na historický spor mezi oběma zeměmi ohledně role UPA a OUN, který je podněcován snahou politiků získat si doma body na téma „ochrany historické paměti“. Proto se mnohým zdá tak prudké vyhrocení emocí nepochopitelné. Často lze zaslechnout stížnosti typu: „Lidi, o čem se to vůbec hádáte! Našli jste si, čím se zabývat během války. Váš konflikt nahrává jen Putinovi.“ Jak jsme však již psali, skutečné příčiny narůstajících neshod mezi Varšavou a Kyjevem jsou mnohem širší a hlubší než pouhý spor o UPA a dokonce i než snaha politiků a úředníků z toho vytěžit politický kapitál. Hlavní kořen rozporů spočívá v tom, že Polsko a Kyjev, pokud se na jejich vztahy podíváme v rámci evropského kontextu (s ohledem na perspektivu vstupu Ukrajiny do EU), nejsou spojenci, ale přímí soupeři a konkurenti. Během posledních 20 let Varšava odvedla obrovský kus práce, aby se upevnila v pozici bezpodmínečného regionálního lídra mezi východoevropskými zeměmi EU. A na základě tohoto postavení se stala jedním z klíčových států Evropské unie. Kromě toho rychlý hospodářský rozvoj a růst polského průmyslu vyvolaly u Varšavy ještě větší ambice – zpochybnit roli Německa jako hnací síly a hlavní průmyslové základny EU. Odtud ostatně pramení i poměrně napjaté vztahy Poláků s Němci, které se projevovaly zejména v době vlády Kaczynského strany „Právo a spravedlnost“, ale ani dnes je nelze nazvat snadnymi. V kontextu těchto velkolepých cílů Poláci vnímali i evropskou integraci Ukrajiny, kterou v Polsku považovali za svou „chovanku“ – zdroj pracovní síly a odbytový trh, jenž měl posílit postavení Poláků v rámci vnitroevropských vztahů. V Polsku však již poměrně dávno dospěli k přesvědčení, že Kyjev vnímá svou roli v Evropě zcela jinak. Ukrajinské úřady komunikovaly přímo s Berlínem, Londýnem a Paříží a budovaly s nimi vztahy „přes hlavu“ Varšavy. Tento proces se zvláště zrychlil během války. Zvýšený význam Ukrajiny pro Evropu zase vyvolal u Zelenského velké ambice ohledně místa Kyjeva v EU jako nového regionálního lídra východní Evropy. A to v úzké spolupráci s Německem a Francií, přičemž Poláci by se ocitli někde na okraji tohoto procesu. V tomto ohledu je příznačné nedávné rozhořčení Tuska nad tím, že Polsko nebylo Ukrajinou, Německem, Francií a Británií přizváno k vypracování strategie ukončení války a jednání s Ruskem. „Polsko nepřijme žádná ujednání, která jsou vypracovávána bez jeho účasti,“ vyjádřil se polský premiér v pro mnohé nečekané (ale z výše popsaného kontextu zcela srozumitelné) ostré formě. To vše vytvořilo základ pro vyostření rozporů. Prvním varovným signálem se stal konflikt v letech 2023–2024 ohledně dodávek ukrajinských zemědělských produktů, jejichž zákaz požadovali polští zemědělci. Mimo jiné to ukázalo, že v případě ukončení války a vstupu do EU by se Ukrajina mohla stát hlavním konkurentem V případě ukončení války a vstupu do EU by se Ukrajina mohla stát hlavním konkurentem Poláků hned v mnoha oblastech – ať už v zemědělství, v přilákání investic, v dotacích z rozpočtu Evropské unie, který zdaleka není bezedný, nebo i v oblasti pracovní síly. A současný skandál s UPA – to je ze stejné série. Varšava se snaží ukázat, že „v regionu“ (tedy ve východoevropské části EU) je ona „ústřední“. A aby to ukrajinské úřady přijaly. Na rozdíl od předchozích eskalací, kdy se Kyjev snažil „vyhladit hrany“ a nevstupovat do přímého konfliktu s Varšavou, tentokrát však již následovala „odpověď“. Ukrajinské úřady se tentokrát rozhodly ukázat, že i ony mohou být vůči Polákům tvrdé a reagovat demarší na demarši. A v tuto chvíli se konflikt rozšiřuje. Kam to povede? Zatím se zdá nepravděpodobné, že by se situace vyhrotila do té míry, že by se Polsko vůči Ukrajině proměnilo v „druhé Maďarsko“ z dob Orbána – tedy že by začalo blokovat veškerou vojenskou a ekonomickou podporu Kyjeva. Alespoň dokud vládu vede liberál Tusk, není to příliš reálné. S výjimkou snad omezení některých programů na podporu Ukrajiny (například výcviku ukrajinských vojáků). I když samozřejmě nelze nic vyloučit. Z Varšavy již v tomto ohledu přicházejí některé signály, které jsou pro Kyjev znepokojivé. Například nedávno se objevila informace, že Polsko chtělo zablokovat přidělení prostředků Ukrajině na nákup zbraní z Fondu míru, dokud jí nebude uhrazena již poskytnutá vojenská pomoc ukrajinske armade . V případě ukončení války a vstupu do EU by se Ukrajina mohla stát hlavním konkurentem Poláků hned v mnoha oblastech – ať už v zemědělství, v přilákání investic, v dotacích z rozpočtu Evropské unie, který zdaleka není bezedný, nebo i v oblasti pracovní síly. A současný skandál s UPA – to je ze stejné série. Varšava se snaží ukázat, že „v regionu“ (tedy ve východoevropské části EU) je ona „ústřední“. A aby to ukrajinské úřady přijaly. Na rozdíl od předchozích eskalací, kdy se Kyjev snažil „vyhladit hrany“ a nevstupovat do přímého konfliktu s Varšavou, tentokrát však již následovala „odpověď“. Ukrajinské úřady se tentokrát rozhodly ukázat, že i ony mohou být vůči Polákům tvrdé a reagovat demarší na demarši. A v tuto chvíli se konflikt rozšiřuje. Kam to povede? Zatím se zdá nepravděpodobné, že by se situace vyhrotila do té míry, že by se Polsko vůči Ukrajině proměnilo v „druhé Maďarsko“ z dob Orbána – tedy že by začalo blokovat veškerou vojenskou a ekonomickou podporu Kyjeva. Alespoň dokud vládu vede liberál Tusk, není to příliš reálné. S výjimkou snad omezení některých programů na podporu Ukrajiny (například výcviku ukrajinských vojáků). I když samozřejmě nelze nic vyloučit. Z Varšavy již v tomto ohledu přicházejí některé signály, které jsou pro Kyjev znepokojivé. Například nedávno se objevila informace, že Polsko chtělo zablokovat přidělení prostředků Ukrajině na nákup zbraní z Fondu míru, dokud jí nebude uhrazena již poskytnutá vojenská pomoc ukrajinske armadeAle právě v jedné věci se problémy určitě ještě zhorší – a to při jednáních o vstupu Ukrajiny do EU. Právě v této oblasti bude Varšava schopna co nejvíce „házet klacky pod nohy“ a klást mimořádně tvrdé požadavky na ekonomické a jiné ústupky s cílem zabránit tomu, aby se Ukrajina stala nebezpečným konkurentem. Zároveň bude jistě nastolena i otázka OUN-UPA. Navrotský již jasně vyjádřil svůj postoj: „S Banderou a UPA se Ukrajina do EU nedostane.“ Kyjev na to s největší pravděpodobností nějak zareaguje a rozjede protipolskou kampaň. Je zřejmé, že dokud válka trvá, soustředí se ukrajinská vláda především na jiné otázky. Jakmile však válka skončí, téma ukrajinsko-polského konfliktu se může stát jednou z hlavních položek evropské agendy.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21. cervna. Vsiml jsem si, ze pana Miroslava Sevcika neklteri lide z universitniho prostredi - i taci, ktere povazuji za rozumne - silne nesnasi.. Mozna maji pravdu s jeho kritikou resp. souhlasil bych s kritikou obecne kritikou obecne ohledne "odbornosti" cetnych studentu i zamestnancu techto universit... Tenhle vysmech, vezmu to s te druhe strany "At tam pan president jeden jako fotograf" mi prijde ale vtipny a trefny a sdilim ho parlamentnilisty.cz/Muze-jet-jako-fotograf :))))) ;)))) Co se te siroce rozsirene zaliby ve fotografovan tyce nekolik trivialnich, irelevantnich a chaotickych poznamek na tema "fotografia a politika": Prijde mi, ze dnes je uz skoro nemozne byt fotografem, ty stroje jsou uz prilis dokonale vcetne mobilu, co ma kazdy v kapse a jejich pouziti je prilis snadne. Co vlastne nechavaji na "originalite" autora je nekdy hodne diskutabilni a jak urcit zrnko "kvality" tom neprebernem mnozstv banalit a trivialit nebyva vubec jasne. Co to vlastne je banalita a trivialita? Ja k tomuto zaujimam rekneme "historicky pohled" Tohle se proste poradne pozna az po desetiletich (Ono ale psat romany a mozna i basne bude v dobe Ai nemene zpochybnitelnou schopnosti.) Co je jiste nesporneje ze fotografie i treba nahodne vytvorena muze mit silnou informativni ale i manipulativni schopnost. Takze pridam jeste tech par trivialnich nesouvisejicich poznamek. Josef Sudek prisel o ruku na italske fronte. Pamatuji impresivni moment z jednoho Michalkova filmu kdy rusky imperator, car se zavira do temne komory a z vyvojky vystupuji obrysy (banalniho) sveta, ktery tento mocny muz svym aparatem zachytil.... Dmitri Medvedev pry tez rad fotografuje :) (tesi mne ze aspon Putin se nenecha fotit s fotoaparatem, to by muj respekt k nemu klesl na nulu. Fotit se s tygrem ci amforou mi prijde OK :) Byvaly celny spoluvlastnik Microsofru Myhrvold ma zalibu ve fotografovani snehovych vlocek - specialni upravenymi fotoaparaty a objektivy nebot to vubec neni trivialni, zachytit tohle v profesionalni kvalite. No a ted zaber toho naseho fotografujiciho elegana, prijel tam dokonce na motorce :)
Dvakrat Dmitri Medvedev novinky.cz/zelenskyj-ma-ted-na-mikine-vice-mista-pro-hitleruv-zelezny-kriz-glosoval-medvedev „Polský prezident nakonec zbavil kyjevského desoláta, který uctívá nacisty, Řádu bílého orla. Jsem si jist, že to pro úřadujícího vůdce banderistů nebude problém,“ napsal na síti X Medvěděv, jenž je znám provokativními výroky. Dodal, že Zelenskyj teď bude mít na své zelené mikině „více místa pro Hitlerův Železný kříž se zlatými dubovými ratolestmi“. Nawrocki v pátek oznámil, že odebere Zelenskému zmíněné vyznamenání. Důvodem je Zelenského dekret, kterým přidělil jednotce ukrajinských speciálních sil za její úspěchy v nynější válce proti Rusku přídomek Hrdinové Ukrajinské povstalecké armády (UPA) strana.today/posle-udarov-po-moskve-nikakikh-pravil-vojny-bolshe-net-medvedev Vzhledem k masivním útokům nepřítele na naše města, jejichž intenzita roste a zjevně bude dále stoupat, je na čase otevřeně prohlásit, že vůči Kyjevu již neplatí žádná pravidla a ani platit nemohou. Jediná věc by měla zůstat za hranicí toho, co je pro nás přijatelné: úmyslné zabíjení civilistů. Zdůrazňuji: úmyslné, tedy vědomě záměrné. Všechno ostatní je zcela přípustné, ať už ta zrůda z Bankovské a jeho bastardsti evropsti poskokove jakkoli vyjí,“ prohlásil Medveděv. Dodal, že Haagské úmluvy o zákonech a zvyklostech války „již nejsou potřeba“
----------------------------------------------------------------------------------------
20. cervna. Naše válka proti Rusku. Aneb vědet o tom, co nasi otcové, dědečkové a pradědečkové páchali... Zitra bude 85. vyroci napadeni Nemecka na Rusko/SSSR. Pisi o tom na ukrajinskem webu strana.today/spiegel-pishet-o-hodovshchine-napadenija-natsistskoj-hermanii-na-sssr Časopis Der Spiegel uveřejnil na titulní stránce článek o výročí útoku nacistického Německa na SSSR v roce 1941 a nastolil paralely se současnými událostmi. Článek s názvem „Pohřbená vina“ je věnován 85. výročí zahájení operace „Barbarossa“. Autoři připomínají, že ve válce proti Sovětskému svazu se zúčastnilo asi 10 milionů Němců a oběťmi německé invaze se stalo asi 27 milionů sovětských občanů. Značná část článku je věnována zločinům Wehrmachtu, smrti sovětských válečných zajatců, nucenému odvozu obyvatel SSSR na práce do Německa a tomu, jak mnoho německých rodin po celá desetiletí raději mlčelo o roli svých příbuzných v této válce. „Mnozí dodnes vědí jen málo o tom, co jejich otcové, dědečkové a pradědečkové páchali v Sovětském svazu... Válka na východní frontě zůstala v mnoha rodinách tabu,“ uvádí se v článku. Článek se však netýká pouze dějin druhé světové války. „Od té doby, co Německo dodává napadené Ukrajině tanky a houfnice, je Spolková republika Německa v Rusku opět považována za agresora,“ uvádí se v článku. Autoři s touto tezí nesouhlasí, píšou však, že ji sdílí nejen v Rusku, ale i mnozí v samotném Německu. „Jedná se o zlovolné zneužití historie. Je to však něco, s čím se spolková vláda i německá společnost stejně musí vypořádat, například když jde o nové dodávky zbraní na Ukrajinu,“ píše časopis. Podle údajů časopisu Spiegel „konfliktní linie částečně vedou podél staré vnitro-německé hranice“ Autoři to vysvětlují tím, že obyvatelé bývalé Německé demokratické republiky byli po celá desetiletí vychováváni v duchu kultu sovětského osvobození a žili v těsné blízkosti sovětských vojáků, zatímco v západním Německu byl SSSR vnímán především jako protivník z dob studené války a obraz „zlého Rusa“ „možná nikdy nebyl zcela překonán“. Po vypuknutí války na Ukrajině uvedlo 25 % obyvatel východního Německa, že se kulturně cítí blíže Rusku než USA. V západním Německu takovou odpověď uvedlo pouze 7 % respondentů. Podle jiného průzkumu se za omezení vojenské pomoci Ukrajině vyslovuje 41 % obyvatel východního Německa a 24 % obyvatel západního Německa. „Stopy té války, která začala před 85 lety, přetrvávají v myslích Němců dodnes,“ uzavírá Der Spiegel.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pry "znepokojiva" udalost, jak se tohle sakra rekne korektne anglicky novinky.cz/muz-v-britanii-hodil-trileteho-chlapce-do-vybehu-krokodylu-v-zoo taky ten zvyk Novinek doprovodit zpravu ilustracnim foto nebo - neni li foto k dispozici tak aspon mapou, to abyste cestou k tomu pavilonu krokodylu nahodou nezabloudili
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Moskva v plamenech a v dymu. Snimky jsou to impozantni, to je nutno uznat. Asi ta valka uz opravdu speje k nejakemu vyusteni ci vyvrcholeni. Zda jim bude 3. svetova jaderna valka - nebo naopak neco v duchu helsinskeho ujednani z roku 1975 - nebo neco mezi tim, ve smyslu treba ritualni sebe/vrazdy toho klauna, co ma na spolu/svedomi uz asi stovky tisic mrtvych na obou stranach....... tot otazka. Jiste je to na ukrajinske strane ted pokus (doufejme uz finalni) co nejvic obnovit bojoveho ducha Ukrajincu a jejich podporovatelu v tehle - nevyhratelne - valce, coz bylo jisteze i ucelem napr. te vcerejsi zpravy o tim, jak krasavica z Kyjeva temer sama zlikvidovala ten zloreceny - a tvorici prekazku skutecne evropske zelene properity - Nord Stream. Skoda, ze nemame k dispozici fotografii te oslnive krasky, hned bych ji sem prilozil novinky.cz/z-obalky-erotickeho-casopisu-az-k-plynovodu-nord-stream-odpalila-amaterska-potapecka Útok naplánovala a provedla ukrajinská jednotka, která byla financovaná soukromými dárci a vedená dvěma veterány zpravodajských služeb. Pro citlivou operaci skupina potřebovala potápěče. Rozhodla se přitom nespoléhat na zkušené agenty, ale hledala mezi civilisty, a tak narazila na Freyu, bývalou modelku z Kyjeva. Její jméno je však smyšlené a její pravá identita kvůli příslušnosti k tajným službám neznámá. Právě ona skočila do ledově studeného Baltského moře s 80 kilogramy vybavení a připevnila výbušniny na jeden z nejdůležitějších evropských plynovodů. Freya se narodila v polovině 80. let v Kyjevě. Vyrostla v oslnivou krásku, která se nezříkala zábavy. Vymetala noční kluby a stala se modelkou pro erotické časopisy. Ve dvaceti se ale také začala zajímat o potápění a vypracovala se na výbornou potápěčku, která je schopná zvládnout i extrémní hloubky. Přes jednoho jejího kamaráda z potápěčské komunity ji pak oslovily v dubnu roku 2022 ukrajinské tajné služby. Vybraly si ji nejen kvůli zkušenostem a znalostem, ale především právě kvůli schopnosti potopit se i do více než stometrové hloubky, což je často obtížné i pro armádní potápěče. Když se jí pak ptali, zda by byla ochotná se účastnit mise zaměřené na narušení zdroje peněz, kterými Rusko financuje svou válku na Ukrajině, neváhala ani vteřinu. Varování, že půjde o život, ji neodradilo. „Kde se mám podepsat?“ řekla.
18. cervna. Pravnuk Leonida Iljiče v ukrajinském zajetí aneb jedna, rekneme spis jen bulvarni, zajimavost strana.today/anton-milaev-popal-v-plen-v-ukraine V ukrajinském zajetí se ocitl adoptivní vnuk Galiny, dcery generálního tajemníka ÚV KSSS Leonida Brežněva, Anton Milajev. Informuje o tom ruský telegramový kanál Baza. Podle informací tohoto kanálu odešel 45letý Milajev na podzim loňského roku na frontu jako pyrotechnik a v listopadu přestal komunikovat se svými příbuznými. O několik měsíců později bylo rodině sděleno, že se nachází v zajetí na území Chersonské oblasti, které je pod kontrolou Ukrajiny. Informaci o zajetí potvrdila médiím Milajevova biologická matka, bývalá cirkusová umělkyně Irina Kuzněcovová. Dcera generálního tajemníka Galina Brežněvová byla třikrát vdaná; jejím prvním manželem se stal cirkusový umělec Jevgenij Milajev. Po svatbě Galina adoptovala jeho děti z prvního manželství: dvojčata Alexandra a Natálii. Anton je synem Alexandra. Alexandr šel ve stopách svého otce, pracoval v cirkusu a učil Antona své řemeslo. Do války se dostalo nemalé množství lidí známých v různých oblastech. Například nedávno bylo oznámeno úmrtí Artura Denisultanova, přezdívaného Dingo, který je známý jako nájemný vrah, jenž se v roce 2017 pokusil zavraždit Čečence Adama Osmajeva, bojujícího za Ukrajinu, a jeho manželku Aminu Okujevovou (vlastním jménem Natalja Nikiforová). Za Ukrajinu bojoval také slavný herec a televizní moderátor Maxim Nelipa. Zahynul v květnu loňského roku
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tohle byl popularni vtip v dobe vlady bolsevika: "Tatinku, proc je tady ten plot - a co to je tam za tim plotem a ostnatym dratem? Za tim plotem jsme my, synku" Tak tohle je ten skvely novy svet, do ktereho nas nasi ukrajinsti hrdinove hodlaji pokud mozno tez zatahnout. Kam se na dnesek hrabe ta davna, technicky zaostala doba bolsevika novinky.cz/je-to-desive-drony-rizene-ai-na-ukrajine-poprve-v-historii-samostatne-zabijely-na-bojisti novinky.cz/foto-prisne-strezena-hranice-ukrajinci-v-horach-chytaji-dezertery
Plus jedna osobni vzpominka 25 let stara. Vypravili jsme se tehdy se synem s ceskou cestovkou na Zakarpatskou Ukrajinu. Prosli jsme hrebenovku z hory Goverla na Pop Ivan (je to fascinujici zricenina, uz jsem ji tady pred casem nejspis popisoval) a pak po hrebeni postupne dolu. Na tom klesajicim hrebeni pod Popem Ivanem byla pak na louce a v ridkem lesiku dlouha rada starych pohranicnich kamenu Polsko - Ceskoslovensko. V s e c h n y byly cerstve a systematicky vyvraceny. Nejaky ukrajinsky borec ci spis tedy skupina si s timhle musela dat velkou a systematickou praci, Byl mi tenhle projev ukrajinskeho sovinismu odporny uz tehdy....
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Offtopic -ale ne tak moc, je to i politicke tema samozrejme. Velmi dobry a zajimavy clanek pana Martina Konvicky ekolist.cz/cz/obnovujeme-prirodu-nebo-muzeum-polemika-nad-evropskym-planem-obnovy-prirody
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16. cervna. Ne/jsme bananova republika? Zajimavy komentar vlka na tema Izrael verus USA vlkovobloguje/co-by-tomu-rekli-nasi-spojenci-versus-nejsme-bananova-republika/. Jasne, vracime se zpet o 80 let a resi se opet, v jakych rozmerech a s jakymi garancemi (od tech, co chteli predtim Zidy vyvrazdit... tedy od tech, co ridi - nebo se o to aspon snazi - Evropu) bude stat Izrael pokracovat. Jasne, ze chyba se stala hned po valce. Meli Zidum predat - za to, co jim provedli - kus Nemecka a treba i ceskych Sudet a "polskeho" Slezska s hlavnim mestem -treba - Terezinem... Hlavni mesto nemusi byt velike, viz Canberra nebo i Washington a faktickou metropoli by Zide mohli mit treba v Berline, rekneme v tom vychodnim - nebo i v Praze. (Krym by jim asi Stalin nedal, pri veskerem obdivu ke schopnostem tohoto semitskeho naroda mu sverovat takto politicky a vojensky takhle citlive misto by asi nebylo dobre....) Multikulturni a multinacionalni nemecko - zidovsky Berlin ci cesko - zidovska Praha by fungovaly mozna lip a harmonicteji, nez nemecko - arabsky Berlin nebo cesko - cikanske partie nekterych casti Sudet. Jasne, tohle je jen alternativni, fantasmagoricka historie... a jsem zvedav, jak to vsechno ted v souvislosti s konfliktem v Iranu dopadne. Nemaji to ted lehke - ti s kterymi ja apriorrne sympatizuji tedy Zide - ale mimochodem ja mam velky respekt i k lidu Iranu, je to davna vyspela civilizace nepochybne i s mnoha extremne schopnymi lidmi...
Zajimavy artefakt, i kdyz teda sklo se do otevreneho terenu postihovaneho "klimatickymi" zmenami rozhodne nehodi a mozna to brzo popraska. No a to adjektivum "povalecny" je samozrejme diskutabilni. Reakce ctenaru na ten clanek jsou ruzne, napriklad i novinky.cz/vyzkum-potvrdil-hromadny-hrob-obeti-povalecneho-nasili-pripomina-na-karlovarsku-skleneny-kriz-40582918: Byli popraveni za nedovolené držení zbraní. K čemu asi ty zbraně potřebovali? A u jejích skleněného kříže chybí ještě kříž hákový
No tak... ona ta kyjevsko pecerska lavra je prece hlavne ruskou narodni kulturni pamatkou samozrejme... K odkazu Kyjevske Rusi jako kolebky ruske civilizace se na Ukrajine dnes nehlasi, tam vidi sve slavne predky, na ktere chteji navazovat hlavne mezi banderovci a nacisty dob ww2... Mnozi ctenari pod tim clankem take spravne tusi, ze " Ten klášter zapálila ukrajinská raketa, která měla zlikvidovat ruskou raketu" novinky.cz/utok-na-kyjev-na-140-tisic-lidi-je-bez-elektriny-hori-slavny-klaster
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A jeste pohled na ceskou politickou scenu, tez prejaty z dnesniho vlka. Mala ukazka polstiny, dve osoby napravo neumim pojmenovat :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------15. cervna. Tady v tom clanku jsou uzitecne odkazy, treba do nich casem budou ochotni nahlednout i ti nasi oponenti - casto z naseho bezprostredniho i rodinneho a pracovniho okoli.... kteri stale jeste adoruji/demonizuji Ukrajinu/Rusko v te nekonecne valce vlkovobloguje/2026/06/15/co-tyden-dal-92/: K donekonečna probíhající diskuzi o charakteru kyjevského režimu a jeho ozbrojených složek dáme několik odkazů na český mainstream z dob minulých: Aktuálně.cz „Noví banderovci vycenili zuby.“ Idnes.cz „Ukrajinští nacionalisté učí děti střílet Rusy i nenávidět dekadenci Evropy.“ Idnes.cz „Kyjev retušuje válečná zvěrstva banderovců, historici protestují.“ Novinky.cz „Ukrajinci pochodněmi oslavovali Banderu.“ Aktuality.sk „Neonacisti, ktorí bojujú za Ukrajinu – dnes vláde vyhovujú, čo bude zajtra?“ Pravda.sk „V Ľvove oslavovali „veľkosť ducha“ nacistov“ To je malý vzorek českého a slovenského mainstreamu, který v letech 2014-2020 neváhal kritizovat vzmáhající se ukrajinský nacionalismu, který má své kořeny v nacistické ideologii a neváhá používat symboliku Třetí říše. Dnes se nám snaží stejný mainstream nalhat, že na Ukrajině žádný nacismus neexistuje a Bandera s Melnykem a Šuchevičem bojovali proti Stalinově okupaci. Pokud se chce někdo podívat, jakým způsobem bojovali ukrajinští nacionalisté v řadách Hitlerovy armády, pak prosím, zde si můžete počíst i s obrazovou dokumentací. Upozorňuji však předem, že fotografie jsou opravdu jen pro silné povahy. Proč takový úvod? Na americkém serveru Responsible Statecraft vyšel materiál UKRAJINSKÉ historičky pod názvem Ukrajinská armáda má skutečný problém s nacisty a vyvolal velkou odezvu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyhle historicke clanky na Novinkach byvaji docela ctive, minim to bez ironie novinky.cz/matka-ceskych-jesli-a-skolek-vyrostla-v-blahobytu-presto-vedla-svou-rodinu-ke-stridmosti-a-pomoci-chudym
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14. cervna. Charkov. V letech 1919 - 1934 hlavni mesto Ukrajiny. O dramatickem prubehu ww2 v tomto meste (ctyri !!! bitvy o Charkov, vic mrtvych nez u Stalingradu a v Leningradu) vymluvne vypovida populacni statistika: 900 000 obyvatel v kvetnu 1941, 1 500 000 v zari 1941, 450 000 v prosinci 1941, 200 000 v srpnu 1943, a opet 1 000 000 v roce 1960. Jeste kolem roku 1989 mel Charkov 1 600 000 obyvatel. Charkov je velmi vyznamne prumyslove, ale i vedecke stredisko, i osobne jsem poznal nekolik charkovcanu - ty starsi jsem povazoval vzdy proste za Rusy a u tech mladsich je to uz ale jinak. Rozhovor s tamnim primatorem novinky.cz/charkov-je-nejznicenejsi-ukrajinske-mesto-rekl-jeho-starosta-novinkam pokud si to spravne pamatuji, tak i tenhle primator dostal pred casem pokutu za to, ze se na strankach mistniho tisku obratil ke spoluobcanum se zpravou napsanou v mistni "charkovstine" - totiz v rustine... No a tenhle rozhovor pana Svamberka je samozrejme - jak jinak - velmi jednostranny, doplnme ho aspon jednou ctenarskou reakci, ktera vic naznacuje, o co tam v Charkove hlavne jde: Nějaký čas jsem v Charkově bydlel... je ještě jeden Charkov - traktorový závod. To je obrovský komplex kde se vyrábějí zbraně a proto tam bylo hodně Rusů kteří tu výrobu drželi . Ukrajinci jim záviděli jejich lepší pracovní posty a tak docházelo k nepokojům. Teď jsou Rusové pryč a traktorový zavod je logicky neustále bombardován a střepiny lítají do obydlených oblasti .Hodně Ukrajinců odtud uteklo, nejvíc do Česka a tak je tam výroba zbraní dost problémová. Rusové asi nechtějí Charkov obsadit... to by to už udělali, příležitosti měli dost... Rad jsem cetl (to uz je opet poznamka I.L.) na RT clanky vyznamneho ruskeho disidenta a spisovatele, rodaka z Charkova Eduarda Limonova. Tady je jeho ruska stranka na wiki, z ukrajinske verse te stranky vybiram: Známý svými ukrainofobními , šovinistickými a xenofobními výroky. Ukrajinský původ . Na Ukrajině byl uznán za personu non grata... V červnu 2003 byl Limonov podruhé deportován při pokusu o vstup na Ukrajinu za návštěvou svého nemocného otce a vstup mu byl zakázán až do roku 2008. V roce 2007 však Ukrajina a Rusko zrušily seznamy person non grata a Limonov se 16. září 2007 vrátil do Charkova. Ačkoli byl zpočátku zastaven, po kontrole dokladů mu bylo povoleno navštívit Ukrajinu. Z ruske wiki pridejme: V letech 1947 až 1967 žil a studoval v Charkově. Eduard začal pracovat v 17 letech. Pracoval jako nakladač, montér ve výškách, stavební dělník, ocelář, plnič pece, řezník a nosič knih v knihkupectví. Básně začal psát v roce 1958. V roce 1963 se zúčastnil dělnické stávky proti snížení mezd. Od roku 1964 se věnoval šití džínů a oblékal charkovskou a poté moskevskou inteligenci (ušil džíny mimo jiné „sochaři Neznámému a básníkovi Okudžavovi“) až do odjezdu ze SSSR. V letech 1967 až 1974 žil v Moskvě. Připojil se k Lianozovské skupině neoficiálních básníků a umělců. Básně psal do počátku 80. let, poté se věnoval próze a následně žurnalistice. V lednu 1980 napsal J. M. Nagibin do svého deníku: „Přečetl jsem Limonova. Rekord v oplzlosti, ale neoriginální. Tón a nálada Selina, postupy markýze de Sada, slovník z podvůrek a veřejných toalet. Jak podivné, že už všechno bylo, dokonce i tohle. Jak těžké je vytvořit něco zcela nového… Předseda KGB Jurij Andropov v prosinci 1973 označil Limonova za „přesvědčeného antisovětce“. 30. září 1974 emigroval ze SSSR do USA... Emigrace V letech 1975–1976 pracoval jako korektor v newyorských novinách „Novoe ruskoe slovo“. V ruském emigrantském tisku psal kritické články proti kapitalismu a buržoaznímu způsobu života. Podílel se na činnosti Socialistické dělnické strany USA. V souvislosti s tím byl předvoláván k výslechům na FBI
Utkvelo mi v pameti Limono(vo)vo poeticke vyjadreni z jednoho jeho fejetonu: "Iz Charkova očen blizko na russkuju granicu. Pol časa na električke - a ěas na tanke....." (Tak v tomhle se teda zmylil - a nejen on. Je to zajimave ,ze se Rusum nepodarilo ruskojazycny Charkov ovladnout...)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hezke video z Krakova strana.today/shrajber-opublikovala-roliki-v-kotorykh-ona-vybrasyvaet-flahi-ukrainy-i-es-v-musor a jak se i u nas chovaji mladici z te "ciziny"(pozn. to je medialni oznaceni te modrozlute zeme, kde pojmenovavaji ulice a namesti po Banderovi a dalsich svych hrdinech) kdyz jim holcicka vytkne, ze kouri novinky.cz/v-modranech-napadli-11letou-divku-policie-uz-ma-podezrele
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pomnik - zvany "Trinec" - Viktoru Kozenermu, hrobari ceske lodni namorni dopravy - a take patronu ostravskych horniku Zdenku Bakalovi, mozna i tomu Indovi co tam vlastni zelezarny, ktere bude ted rusit... novinky.cz/dorazila-nekolikatunova-kotva-z-ceske-zaoceanske-lodi-trinec-se-stane-ozdobou-trineckeho-namesti
Zajimave cteni o odlisnych kulinarnich a kulturnich zvyklostech v Cine, ale poevropstuji se tam novinky.cz/nejslavnejsiho-psa-v-cine-unesli-skoncil-v-restauraci-ktera-jej-naporcovala-hostum Přesně za tuto sumu Guo psa koupil v roce 2018 od pouličního prodejce. Pokud by to nyní prokázal, mohla by policie obvinit pachatele z krádeže, za kterou by šli do vězení až na tři roky. Co se týče emocionální újmy, ta by se podle právníka prokazovala obtížně. Případ vyvolal pohoršení na internetu a znova rozvířil debatu o čínském obchodu se psím masem. „Plakala jsem, když jsem si přehrála starší videa s Chutouem. Tato čistá duše skončila tak tragicky. Ti, co jej ukradli, zabili a snědli, musí zaplatit,“ napsala jedna diskutující. Ačkoli v Číně neexistuje celostátní zákaz konzumace psího masa, jsou psi od roku 2020 z národního katalogu hospodářských zvířat vyřazeni. Města jako Šen-čen nebo Ču-chaj ale už postavila konzumaci psů a koček mimo zákon. V mnoha regionech naproti tomu zůstává psí maso tradičním jídlem
Novinky.cz se lepsi, tohle je uz treti jejich zajimavy clanek z dnesniho dne! Populacni vyvoj v CR, o odevzdavani bojeschopnych Ukrajincu, o ceskem ovocnarstvi atd. :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Tohle jsou ty klicove evropske hodnoty aneb kde vzit bojeschopne Ukrajince ...je v zájmu Ukrajiny, která potřebuje mladé muže doma kvůli odvodům do války s Ruskem i následné poválečné obnově země. I proto si omezení dočasné ochrany našlo příznivce i v dalších unijních zemích. „Je pro nás klíčové poskytnout Ukrajincům ochranu, ale zároveň je třeba tuto válku vést a vyhrát. K tomu je nezbytné, aby více mužů zůstalo na Ukrajině a zapojilo se do obrany země,“ řekl například švédský ministr pro migraci Johan Forssell novinky.cz/do-ceska-uprchlo-pres-100-tisic-bojeschopnych-ukrajincu-chystane-zprisneni-pravidel-se-jich-nedotkne
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ukazka selektivniho zpusobu informovani. Kdyby ukazali promenu poctu narozenych a zemrelych, bylo by to mnohem vymluvnejsi... I tak ctenari vetsinou spravne identifikuji, ze ten nasledny vzrust jsou Ukrajinci. Ten prudky pokles predtim nazyvaji "covidem" - nekteri i Babisem apod. a jeho presny vyznam prave asi neni politicky vhodne vice ozrejmnovat novinky.cz/pocet-obyvatel-ceska-klesl-pod-109-milionu
A jeste neco offtopic, na tema "v sade stkvi se zjara kvet":) Je tedy fakt, ze i na nasi zahrade jsou zbyvajici jablone stare, velke a zpustle. Tresne v alejich u silnic v nasem kraji jsou tez obvykle jiz zpuchrele stromy, v dobe zralosti tresni s ulamanymi vetvemi a vylezt nahoru na ty stromy bych nezvladl. Jahody - mivali jsme je kdysi tez na zahrade - znam uz jen jako prilezitostne ozdoby na ruznych narozeninovych dortech a to, co vidim zabalene v obchodech by mi nechutnalo, je to nezrale, kysele a predrazene. Jak to vidi ostatni? novinky.cz/clanek/ekonomika-ceske-sady-starnou-a-mizi-po-tisicich: České ovocnařství nemělo nikdy úroveň. Nezmínil se o něm ani praotec Čech a naopak vyzdvihl mléko a strdí. Nejsou pro ně ani vhodné klimatické podmínky. Zem je sevřena ze všech stran horami a kopci, vzduch nemůže proudit, je zatuchlý, plný kdejaké havěti a plísní. Pár sadařů se zbytečně pokouší o nemožné. EU naštěstí umožňuje bohaté zásobení trhu banány, ananasy, mangem a dalším ovocem, které víc než dostatečně nahrazuje strupovitá a neduživá česká jablka, která se nehodí ani na moštováni... :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. cervna. Ukrajinci, zda se, opravdu jine narodni hrdiny - nez nacisty - nemaji. Da se to omlouvat slovy, ze proste meli smulu. Emancipovali se jako narod vlastne az v dobe, kdy jina pro ne prjatelna ideologie nebyla k dispozici... Komunismus vetsina z nich nechtela parlamentnilisty.cz//Ivan-Hoffman-Pohrbivani-vytecniku-a-hitlerovska-historie-Ukrajiny-792554 Tohle je/bude casem ovsem problem nejen pro jejich sousedy, ale nakonec i pro ne samotne. Koukneme na diskusi pod tim clankem: Nejde jen o přepisování "velkých" dějin, ale i těch "malých", pocitových, emočních, které známe z vyprávění předchozích generací, mravní bahno , 11.06.2026 15:28:51 dnes je každý voják Rudé armády popisován jako stepní troglodyt (Šimíček), znásilňovač dívek, zloděj hodinek a píč jakékoli tekutiny, která připomínala alkohol. Zvláštní je, že když mi stařenka před šedesáti lety popisovala příchod sovětských vojáků do vsi, tak to nebyli programoví násilníci, ale zoufale mladí kluci (Sovětský svaz mlel z posledního, bral na frontu i ročníky 1927), hladoví a nevyspalí, děkovali za každou nastavovanou buchtu z mouky a řepy a pořád by prý jen spali, na slámě, venku, kdekoli. Po pár hodinách odpočinku je staršinové probrali, zapřáhly se herky, dozbrojily se pásy do kulometů a šlo se dál proti německé dělostřelbě. Tak je viděli pamětníci na Moravě tehdy, dnes je vidí nová doba jinak. Mnozí z těch mladých, kteří museli jít dál, tu dospávají spánek věčný a odpočinutí nenajdou, protože tento fašizující se stát se k jejich památce chová jako dobytek. Fašizace českého veřejného prostoru je neuvěřitelná! Lhaní, překrucování dějin, hrůza!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. cervna. Zajimavy historicky pribeh o zlatem pokladu z roku 1771 . Mimochodem, byl to neobycejne mokry rok, ktery zpusobil posledni opravdu velky hladomor - misty umrelo vice, nez 10% obyvatelstva - v dejinach ceskych zemi ztratyanalezy.info/reflex/kdyz-se-po-desti-objevilo-zlato
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Mladici francouzsti" a take slavisticko/spartansti - ze si teda policie vzpomela vcas na verejnost novinky.cz/kamera-zachytila-drsne-napadeni-mladika-na-ulici-v-praze-policie-utocniky-hleda novinky.cz/brutalni-mlaceni-kopani-do-lezicich-skakani-na-hlavu-policie-patra-po-fotbalovych-chuliganech-ze-sileneho-videa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na tema Jindrich Sidlo - tady je jeho starsi clanek a nekdy k nemu napisu podrobnejsi poznamku. Je to koneckoncu temer muj rodak (z Turnova) - takze v tomto smeru ma jisteze me apriorni sympatie. Podobne jako Posselt (Gablonz) ci Henlein (Reichenau bei Gablonz). No a tenhle profesor Horejsi zas vypada velmi podobne, jako jeho bratr fyzik. Jehoz politicke aktualni nazory teda presne neznam (ale tipuju, ze nazory jeho bratra mikrobiologa jsou mi blizsi seznamzpravy.cz/stastne-pondeli-jindricha-sidla-7-sezona-rusko-prece-neni-sovetsky-svaz-jak-se-jeden-profesor-stale-myli
8. cervna. Jak se chudy Zid, sirotek ukrajinsko-belorusko-arktickeho puvodu stal jednim z nejbohatsich lidi na svete. (Pozn. Pry se ted angazoval ve vymene zprav mezi Putinem a Zelenskym.) en.wikipedia.org/wiki/Roman_Abramovich Roman Arkadyjevič Abramovič se narodil 24. října 1966 [v Saratově , tehdy součásti Ruské sovětské federativní socialistické republiky Sovětského svazu . Jeho matka, Irina (1939–1967), byla učitelkou hudby, která zemřela na sepsi po nezdařeném nelegálním potratu , když byl Abramovičovi jeden rok. [ Jeho otec, Aaron Abramovič Leibovič (1937–1969), pracoval v hospodářské radě Komi ASSR [a byl rozdrcen k smrti, když se na něj zřítil jeřáb, když byly Romanovi tři roky. Oba rodiče byli židovského původu. Romanovi prarodiče z matčiny strany byli ukrajinští Židé Vasilij Michajlenko, který konvertoval k judaismu, a Faina Borisovna Grutmanová. Na začátku druhé světové války , těsně před nacistickou invazí, uprchla tehdy tříletá Abramovičova matka s rodinou z Kyjeva do Saratova . Někteří z jejich příbuzných, kteří zůstali v Kyjevě, byli mezi 33 771 Židy zavražděnými Einsatzgruppen v září 1941 v Babím Jaru . Romanovi prarodiče z otcovy strany, Nachman Leibovič a Toybe (Taťjana) Stepanovna Abramovičová, byli běloruští Židé . Žili v Bělorusku a po ruské revoluci se přestěhovali do Tauragė v Litvě kde příjmení převzalo litevský pravopis Abramavičius. V roce 1940, během okupace pobaltských států Sovětským svazem (SSSR), krátce před operací Barbarossa , provedli Sověti „čištění od protisovětských, zločinných a společensky nebezpečných elementů“, přičemž celé rodiny byly poslány do gulagů na Sibiři . Abramovičův dědeček, Nachman Leibovič, byl obchodník a označen za „kapitalistu“; byl deportován do tábora NKVD v osadě Rešeti v Krasnojarském kraji, kde v roce 1942 zemřel. Otec, matka a děti – Leib, Abram a Aron (Arkadij) – byli drženi v oddělených gulazích. Koncem roku 1969, poté, co Abramovič ztratil oba rodiče, se o něj jako sirotka ujala jeho teta z matčiny strany Ljudmila a její manžel, strýc Leib, v Uchtě v republice Komi , poblíž polárního kruhu v severním Rusku, kde zimní teploty klesají až k -30 °C. Spolu se svými sestřenicemi Nataljou a Idou sdílela pětičlenná rodina třípokojový byt; teta a strýc spali na pohovce. Jeho strýc Leib byl ředitelem zásobování v místní továrně. Jeden ze sousedů popsal Abramoviče jako „zdvořilého a tichého chlapce, ne hlučného jako ostatní“. Navzdory drsnému klimatu a nedostatku peněz v rodině řekl, že jeho dětství nebylo nešťastné, protože „jako dítě nepoznáte rozdíl“. Přesto vždycky toužil opustit Uchtu, kterou považoval za „příliš malou“. V osmi letech navštěvoval školu číslo 2 v Uchtě, ale následující rok se odebral žít k jinému strýci poblíž Moskvy a do Uchty se vrátil pouze na poslední ročník školy. Abramovič opustil školu v šestnácti letech, pracoval jako mechanik a sloužil v sovětské armádě u dělostřelecké jednotky v Kiržaču . Jeho měsíční plat 7 rublů nestačil, a tak přesvědčil několik vojenských řidičů, aby pravidelně odčerpávali několik litrů benzínu ze svých nádrží, a nabídl jim podíl z výtěžku z prodeje spolu se zmrzlinou a pečivem. Důstojníci jednotky pak ukradený benzín koupili za poloviční tržní cenu. Nikdo si nestěžoval, protože z této dohody profitovali všichni...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7. cervna. Dnes jsem narazil na episodu ceske historie, kterou jsem znal jen velmi povrchne. Tyka se tzv. chlebickove afery roku 1941 a je to nejen o dulezitych osobach ceske urologie, ale i o "aktivistickych" novinarich obdobi Protektoratu, protektoratnim premierovi Aloisovi Eliasovi, obecne o cesko nemeckych vztazich ale i o lekarske prisaze, sberatelich umeni a dalsich vecech trvale aktualnosti ....
... Alois Eliáš před konáním schůzky kontaktoval Miloše Kliku, urologa a svého přítele, se kterým již v roce 1940 plánovali odstranění K. H. Franka. Klika je dodnes považován za hlavního otce myšlenky odstranění vlivných nacistických představitelů pomocí bakteriologické zbraně. Zprostředkovatelem účinného jedu měl být František Patočka, ředitel bakteriologického ústavu při Karlově univerzitě, a jeho kolegové Ivan Málek a Vladimír Wagner. Patočka sám neměl možnost bakterie získat, proto požádal své kolegy, aby laboratorně vyšlechtili bakterie tyfu a tuberkulózy. Musela být také vyřešena otázka aplikace jedu do občerstvení. V den schůzky, 18. září 1941, přinesl Eliáš do ordinace profesora Kliky pět obložených chlebíčků s pomazánkou a sardinkami, které připravila jeho manželka (jiná verze zní, že Eliáš zakoupil chlebíčky v proslulém lahůdkářství Josef Lippert na Příkopech). Jed do nich musel být vpraven tak, aby se při servírování neocitly na povrchu a nebyl otráven sám Eliáš. Jed byl proto aplikován pomocí injekční stříkačky, přičemž do každého chlebíčku byla vstříknuta bakterie tyfu a tuberkulózy, a do jednoho z nich přidán dosud nevyzkoušený botulotoxin... Jak z dnešního pohledu hodnotit "travičskou" spolupráci lékaře M. K. a premiéra Aloise Eliáše? Jan Kalous nesouhlasí s domněnkou, že lékař M. K. se zpronevěřil Hippokratově přísaze: "Nezapomeňte, že republika byla okupována nacistickými vojsky, že tajná policie, gestapo, cílevědomě likvidovala společenskou, kulturní i intelektuální špičku českého národa. Akci premiéra Eliáše a lékaře M. K. řadím k mimořádně odvážným činům v boji proti okupantům. Byť to možná z lékařsko-etického hlediska je na hraně."
wikipedia.org/wiki/Emanuel_Vajtauer (Podrobneji - i s povestnou basnickou - je to zde)
idnes.cz/zpravy/domaci/protektoratni-premier-elias-otravil-nacisticke-novinare
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. cervna. Já píši vám - co mohu více?
Co ještě mohu dodati?Teď vím, že máte právo sice
mne pohrdáním trestati,
leč ještě věřím, nešťastnice,
že mne váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout.
Já nejdřív mlčeti jsem chtěla;
a věřte: nebyl byste znal
nikdy můj ostýchavý žal,
kdybych jen stín naděje měla,
že třeba jednou za týden
vás u nás na vsi uzřím jen,
abych vám slůvko mohla říci
a v duchu vaši tvář a hlas,
než znovu navštívíte nás,
dnem nocí abych mohla stříci...
Však řekli, že jste samotář.
Že na vsi nudíte se, víme.
A my... z nás věru nejde zář,
třebaže ze srdce vás ctíme.
„Peskov mi ten papírek podstrčil. Letmo jsem si ho prolistoval,“ řekl Putin. Podle jeho slov je způsob komunikace, který si Zelenskyj zvolil, nesprávný. „Kyjev považoval za možné přejít k veřejné diskusi, a to je zcela nesprávné,“ řekl Putin. „Nevidím smysl v tom, abychom se setkali. Smyslem ukrajinské strany je zastavit náš postup, zatímco my potřebujeme dohody,“ prohlásil Putin. Ruský prezident rovněž uvedl, že Zeleného dopis obsahuje „prvky hrubosti“. Putin to považuje za „vytváření podmínek, aby setkání lídrů bylo nemožné“.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. cervna. Apokalypticke cteni u vidlaka vidlakovykydy.cz/konecne-reseni-ukrajinske-otazky po skonceni ww2 pred 81 lety mel aspon nekdo - napriklad vetsina obyvatel Protektoratu, ktery zustal valkou relativne nepostizen (nepocitame li tedy jeho zidovske obyvatelstvo...) v porovnani se sousednimi zememi - duvod k oslavam a jasotu. Kdo bude mit duvod k jasotu po skonceni tehle valky? Vsichni budou mit jen pocit hanby a znechuceni, do ceho se nechali bez vetsiho odporu zatahnout...
A ten, kdo je k te valce zpovzdali (uz pred 150 lety, kdy "urcite kruhy" Zapadu z mocenskych a zistnych duvodu zacaly podporovat a pestovat ten protirusky nacionalismus na Ukrajine) podnecoval, ten by mel viset... ( A ti, co ho leckdy i v dobre mire a z "uslechtilych" pohnutek poslechli, by se meli stydet. Tak jako aspon nekteri Nemci - ci spis jejich potomci po skonceni ww2 - neslo to samozrejme hned). Ale jak toho dosahnout? Kdyz dotycny vladne resp. donedavna vladnul svetem












Comments
Post a Comment